Dekanlık Ofisi

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Dekanın Mesajı

Mimarlık Fakültemiz, 2000 Yılında Üniversitemizin Mühendislik Fakültesine bağlı Mimarlık ve İç Mimarlık bölümleri, 19.04.2006 yılında 10372 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mimarlık Fakültesi olarak öğrenci almaya başlamıştır. Mimarlık, İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı olarak üç Bölüm halinde eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mimarlık Fakültemizin Vizyonu; araştırmacı, girişimci, çözüm odaklı ve yenileşimci bireyler yetiştiren; toplumun bilimsel, teknolojik, sanatsal, kültürel gelişimi için etik kuralları gözeterek yüksek kalitede katma değer üreten; ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olabilecek nitelikte bir akademik kurum olmaktır.

Bu vizyonla; Altın Boynuzun Altın Zincirinin temsil ettiği köklü geçmiş ve kültürel mirasın farkındalığı ile eğitim, öğretim ve bilimsel araştırmalarla, konusunda uzman yetiştirenTürkiye’nin önde gelen Mimarlık Fakültelerinden biri olmak hedefindeyiz. 

Mimarlık Fakültesi’nin klasik temel eğitimin yeni ve güncellenmiş hedefi, üst düzeyde tasarım sorunlarını çözebilen, ülke ve yerel gerçeklere uygun ve saygılı, entellektüel ve başarılı meslek insanlarını yetiştirecek yönde özenli ve özgün bir eğitim yapmaktır.

Ayrıca; mesleki anlamda kültürel mirasa duyarlı ve uygulanabilir projeler geliştirerek, istanbul’un güncel sorunlarına etkin çözümler üretebilen mimar, iç mimar ve endüstri ürünü tasarımcıları yetiştirmek temel görevimizdir.

Bu hedefimiz ve vizyonumuz ile gerçekleştirmeye başladığımız Fakülte düzeyindeki projelerimiz aynı heyecan ve gayretle sürmektedir. Büyük bir gayretle yürüttüğümüz bu projelerimiz için tüm akademisyenlerimizin özgün, özverili çalışma ve özenli katkılarıyla hızlı adımlar atılmaktadır. Aramıza katılan yeni öğrencilerimize de aynı nitelik ve kalitede eğitim vermeyi amaçlayarak yolumuza devam etmekteyiz.

Prof. Dr. Füsun Seçer Kariptaş

Mimarlık Fakültesi Dekanı