Önder Küçükerman Slider

Prof.Dr. Önder Küçükerman

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Önder Küçükerman

Önder Küçükerman 1939 yılında doğdu. 1965 yılında “İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi”ni bitirdi ve asistan olarak çalışmaya başladı. 1971 yılında Türkiye’de ilk kez Akademi’ye bağlı olarak kurulan “Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu”nda “Endüstri Tasarımı Bölümü”nü kurdu. 1980 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı ve aynı zamanda Akademi’deki görevini sürdürdü.

1980 yılında Akademi’de yeni kurulan “Endüstri Sanatları Fakültesi”nin Dekan Yardımcılığı görevini yaptı. 1982 yılında Akademi’nin temelleri üzerine kurulan “Mimar Sinan Üniversitesi” Mimarlık Fakültesi’ndeki, “Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü” başkanı oldu. 1987- 1993 yılları arasında iki dönem M.S.Ü. Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı.

Prof. Küçükerman, 1984–1992 yılları arasında Başbakanlık/Devlet Bakanı danışmanı olarak, özellikle “Türkiye’de geleneksel endüstri kaynaklarının tasarım ve yaratıcılık açılarından çok yönlü düzenlenmesi, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi” amacıyla projeler hazırladı. Aynı tarihler arasında Sümerbank/Sümerhalı’da yönetim kurulu üyeliği yaptı ve tasarım yönetimi görevlerinde bulundu. Endüstride tasarım düşüncesinin ve kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla birçok vakıf kurdu ve yönetimlerinde bulundu. Ayrıca 1971–1995 yılları arasında Paşabahçe Cam Fabrikası için çok sayıda cam tasarımları yaptı. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2000 yılında kurulan Endüstri Tasarımı Araştırma Merkezi’nin (E.T.A.M.) kurucusu ve müdürü olarak görev yapmıştır. Üniversitedeki görevleri yanı sıra, “The International Committee for the Conservation of Industrial Heritage” (T.IC.C.I.H.) Türkiye muhabiri olarak görev yapmıştır.

Ayrıca, turizm Bakanlığı adına, Expo 2000 Hannover için Türkiye Pavyonu tasarım koordinatörlüğü görevini yapmıştır. Prof. Küçükerman’ın kendi uzmanlık alanı içinde yer alan “Endüstri Tasarımı”, “Anadolu’da Geleneksel Tasarım”, “Cam Sanatı”, “Sanayi ve Tasarım Tarihi Mirası” konularında çok sayıda bilimsel ve sanatsal araştırma, yayım, tasarım, TV programları yanında, 78 adet yayımlanmış kitabı bulunmaktadır.

Prof. Önder Küçükerman, 11 Temmuz 2006 tarihinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı olarak, yaş haddinden emekli olmuştur. Bu tarihten başlayarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde Lisans ve Yüksek Lisans programlarında öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Önder Küçükerman, Eylül 2006 tarihinde T.C. Haliç Üniversitesi’nde, Rektör Yardımcılığı ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanlığı görevi (2008 Ağustos tarihine kadar) yapmıştır. 6 Nisan 2010 tarihinde de bir yıl süresince Mimarlık Fakültesi Dekan vekili olmuş ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 2016 yılından bu yana da T.C. Haliç Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

Prof. Önder Küçükerman, Gözen Küçükerman (Yüksek İç Mimar) ile evlidir ve Orhan Küçükerman adlı bir oğlu vardır.

 

Detaylı CV

Uluslararası Ve Ulusal Patentleri Alınan Tasarımlar
Kitaplar
Makaleler