Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım, endüstriyel yöntemlerle üretilen her türlü nesnenin tasarım, uygulama ve yönetim evrelerinde yer alan bir meslek dalıdır. Bölüm mezunları, endüstriyel tasarımcı olarak, endüstrinin pek çok alanında mobilya, otomotiv, cam, seramik ve ambalaj endüstrisi gibi çalışmaktadır. Mezunlar, ayrıca kendi tasarım ofislerini kurarak endüstriye tasarım açısından katkıda bulunmaktadır.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2005-2006
Puan Türü SAY
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent

Endüstriyel Tasarım Bölümü Resmi Instagram Hesabı: https://www.instagram.com/halic.endtas/

Bilgilendirme: 2005 - 2006 yılından itibaren "Endüstri Ürünleri Tasarımı" olan bölümümüzün ismi 2020 yılı YÖK kararı ile "Endüstriyel Tasarım" olarak değişmiştir.Bölüm Başkanı Mesajı

Günümüzde Endüstriyel Tasarım, yalnızca ürün tasarımını değil, sistem, hizmet ve deneyim tasarımını da içeren geniş bir tanıma sahiptir. Bu kapsamı 2015’te kabul eden Dünya Tasarım Organizasyonu, endüstriyel tasarımı “inovasyon gelişimini besleyen, iş başarısını yaratan ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayan stratejik bir sorun çözme süreci” olarak ifade etmektedir.

Mezunlar genellikle, ev ve ofis gündelik araçları ve aksesuarları, elektronik ürünler, takı tasarımı, hediyelik eşyalar, mobil araç tasarımı, reklam tanıtım, stand ürünleri, mobilya, aydınlatma elemanı tasarımı, bebek-çocuk ürünleri, oyuncak, kişisel bakım ürünleri, spor ürünleri ve ambalaj gibi pek çok farklı alanda ürün geliştirebilirler. Sistem tasarımı alanında mağaza, müze, fuar, etkinlik gibi sergileme sistemleri, görsel düzenlemeler ile ürün-yaşam döngüsü tasarımı gibi çalışmalar yaparlar. Hizmet tasarımında kullanıcı deneyimi çalışmaları ve işveren beklentilerini bir araya getirecek düzenlemeler gerçekleştirirler. Kullanıcı deneyimi haritalama, hizmet süreci ve sunumu tasarımları gibi. Ayrıca, deneyim tasarımı alanında da çalışırlar.

Lisans eğitimi müfredatında temel olarak tasarım ve ürün geliştirme, teknik çizim ve görsel anlatım, bilgisayarla tasarım, tasarımın prototip haline getirilmesi, malzeme ve üretim yöntemleri, ergonomi, pazarlama, fikri haklar ve tasarım tarihi bulunur. Öğrenciler ayrıca, pek çok farklı tasarım alanına yönelik dersler alarak deneyim edinirler, teknik gezilerle üretime yönelik bilgilerini artırırlar.

Bölümümüzün temel amacı, Türkiye endüstrisinin bugün ve gelecekteki istek ve gereksinimlerine cevap verebilecek, özgün düşünceli, çağdaş tasarımcılar yetiştirmektir. Katma değer oluşturacak, özgün, ihraç edilebilir ürün tasarımlarının hayata geçirilmesi ülkemiz için önemlidir.

Bölümümüz mezunları, endüstriyel yönetim kuruluşlarında tasarımcı, tasarım yöneticisi olarak çalışabilecekleri gibi, kendi özel tasarım bürolarını kurarak tasarım, uygulama, denetim ve tasarım danışmanlığı hizmetleri sunabilirler. Ek eğitimlerle bilirkişilik ve ortaöğretimde Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği yapabilirler.

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep FIRAT EZENCİ

Bölüm Başkan Vekili